Bylinková super zdravá zelená polévka. Bylinky však nevařte, jen rozmixujte.

with Žádné komentáře

Bylinky jsou nedílnou součástí dnešní moderní gastronomie. Používaly se po staletí a staré herbáře a lékařské knihy jsou toho důkazem. A vaření s bylinkami je radost jak pro toho, kdo jídlo připravuje, tak pro všechny u stolu.

Historické záznamy použití bylinek v receptech pod dohledem lékařů

Pokud hledáme použití bylinek v historických receptech, nenajdeme klasický recept a dávkování nebo sice najdeme, ale jen sporadicky. Spíše než popis pokrmu, tedy přesný recept a postup jak ho známe dnes, bylo použití bylinek zaznamenáváno přesnějším popisem druhů použitých bylinek a někdy i dávkováním.

Použití bylinek tedy spíše bylo přesným záznamem pod dohledem lékařů než receptem v gastronomickém smyslu slova. Historicky sepsané záznamy receptů a postupy při vaření většinou totiž prvotně vycházely z královského dvora, nebo od vyšších vrstev společnosti, kde lékaři bývali přizváni k jejich sepsání. Lidová medicína používala bylinky daleko jednodušším způsobem, tak jak se recepty přenášely z generace na generaci.

Moderní ocenění a obliba bylinek zažívají rozkvět

Bylinky dnes pokrmy nejen ochutí a dodají jim příslušné aroma, ale zůstávají ceněné i pro svoje zdravotní benefity, které tělu přinášejí. Dodávají tělu potřebné látky a mnohé z nich napomáhají trávení, zklidňují tělo i mysl a přináší nezbytné vitamíny a minerály.

Bylinky však jsou především zcela nezastupitelným průvodcem přípravy i ozdoby pokrmů a bez nich by mnohá jídla v moderním pojetí byla zcela fádním vizuálním ale i chuťovým představením. Bez bylinek jakoby vaření téměř nebylo. A tak se dnes zpátky vracíme k hojnému používání bylinek v kuchyni, tedy nejen pár lístečků petrželky na ozdobu polévky. Jejich použití je častější, rozmanitější a sofistikovanější.

Bylinky jsou radost, od pěstování až po jejich používání

Už jejich dotek, zvláště aromatických bylinek jakými jsou třeba bazalka či rozmarýna, oregano, bobkový list, máta i meduňka v nás vyvolá silné očekávání, neboť jejich vůně a chuť je výrazná. Naopak některé bylinky jako je třeba můj oblíbený koriandr spíše nevoní nebo dokonce někdo cítí  přímo nepříjemný odér, ovšem když koriandr ochutnáte, jeho chuť je zcela nezaměnitelná a tak specifická, že je velmi vyhledávanou bylinkou  a to nejen pro exotická jídla. Proto se také tvrdí, že koriandr buď milujete nebo nenávidíte.

Netradiční kombinace bylinek třeba v polévce

Jak si užít bylinek opravdu plnými doušky ukazuje například tato bylinková polévka. Použila jsem  petržel, bazalku, mátu a koriandr, tedy nejde o bylinky neznámé a tentokrát se můžeme těšit z jejich neobvyklé kombinace. Představuje se chuťově perfektní a super zdravá polévka z bylinek.  A nejde o nějakou vodovou polévku ze zelených lístků, pro její hustší strukturu je doplněna sojovými boby edamame, zeleným hráškem a cuketou. Bylinek je zde opravdu dosytosti, protože s bylinkami se  v tomto receptu nešetří a hlavně  zde bylinky neprojdou varem, takže tuto bylinkovou polévku zcela zaslouženě můžeme nazvat super zdravá zelená bylinková polévka. A kdo se obává použití bylinek v kuchyni, může začít malým množstvím, aby si na chutě zvykl a věděl jak spolu chuťově ladí a jak je správně použít.

Zelená polévka s bylinkami je zásaditá

Tato bylinková polévka s  tímto množstvím bylinek a zeleniny je  zásaditá, protože zelené druhy zeleniny a  bylinky mají v sobě ukryté “suroviny”, které udržují tělo v rovnováze. Tahle polévka je právě perfektním příkladem, jak s bylinkami vařit a nebát se použít jich opravdu větší množství. Navíc ji máte hotovou za 20 minut! Inspirovala jsem se od zakladatelů itsu, řetězce ve Velké Británii, který se specializuje jen na zdravá jídla, především asijského střihu.

Polévka je překvapivě dobrá, velmi dobře zasytí a pokud si chcete přidat něco více pálivého než přítomný čerstvý zázvor, přidejte červené chilli papričky, velikostí a stupněm pálivosti podle vašeho gusta.

V horkém létě lze tuto polévku servírovat studenou, jako příjemné a zdravé osvěžení.

Bylinková Super zdravá zelená polévka

z připravované knihy Kouzlení s bylinkami

Ingredience pro 4 porce nebo jeden velký hrnec:

2 lžíce extra panenského olivového oleje
2 šalotky
20 g čerstvého zázvoru
1 lžička mořské soli
čerstvě namletý pepř
1 středně pálivá červená chilli paprička
2 malé až střední cukety
200 g edamame sojových bobů a hrášku, nejlépe mražených
120 g baby lístků čerstvého špenátu
1,5 litrů vroucí vody
1 vanička zeleninového vývarového želé
200 g čerstvých bylinek – mix hladkolisté petržele, koriadru, bazalky a máty (té nejméně) a to i se stonkama

Postup:

Nejdříve si ve velkém hrnci zahřejte olivový olej. Nakrájejte šalotku asi jen minutu na oleji osmahněte. Přidejte oloupaný a na plátky nakrájený zázvor a také ho na mírném plameni 1 minutu orestujte. Cuketě odstraňte stopky a neoloupanou ji nakrájejte na kostičky a přidejte ke směsi a také krátce osmahněte. Doplňte boby edamame a hráškem a omytými lístky baby špenátu, zeleninovým koncentrovaným želé vývarem anebo domácím vývarem a zalijte přesně odměřenou vroucí vodou.

Povařte přesně jen 5 minut, jen aby cuketa změkla. Omyjte a okapejte bylinky, jen je na hrubo natrhejte a i se stonkami přidejte do polévky. Již nevařte a jen přidejte šťávu z jedné limetky a ochuťte solí a nahrubo namletým čerstvým pepřem. Omyjte chilli papričku, nakrájejte na plátky, případně odstraňte semínka a ozdobte jimi polévku.

V horkém létě ideální osvěžení.