Jaro sice pomalu začíná klepat na dveře, ale naše tělo je ještě nastavené na zahřívací mód. Pokud si chcete dopřát výživnou, zahřívací a uspokojující polévku ve vegetariánské verzi, sáhněte po neobvyklé kombinaci exotických hub. Převládají shiitake, houby používané převážně v asijské kuchyni, ale kdo tvrdí, že je nemůžeme dát do zeleninové polévky, aniž by byla asijská? Vychutnejte si jejich báječně ořechovou chuť!
Pěstované exotické houby
Exotické houby se pěstují stejně intenzivně jako žampiony a získávají na stále větší oblibě. Nejen pro svojí neobvyklou chuť, ale také pro své zdravotní benefity. Jsou totiž velmi výživné, obsahují látky, které jsou považovány téměř za zázračné. Jako příkladem může sloužit hlíva ústřičná, které se přisuzují protizánětlivé, protivirové i protirakovinové účinky, proto se nazývá zázrak přírodní medicíny či elixír věčného mládí. A taky je hlíva už stálicí v našich obchodech a seženete ji hravě.
Kultivované houbičky enoki jsou bílé jako porcelán
Možná někdy narazíte třeba u vietnamských obchodníků na houby enoki, což jsou půvabné houby pocházející z Japonska, známé u nás pod názvem penízovka sametonohá. Kultivovaná forma (Flammulina velutipes) se pěstuje v úzkých, vysokých sklenicích téměř ve tmě, aby se docílilo bílého vzhledu a jemné ovocno-ořechové chuti. Enoki raději nevařte, přidávají se do pokrmů syrové a při jídle příjemně křupou. Ideální je přidat enoki do salátů či do hotových polévek, jako je třeba vietnamská polévka pho či japonská miso.
Směs hub podpoří chuť polévky
Pokud zvolíte směs pěstovaných exotických hub, máte o rozdílnost chutí i struktury postaráno. Když bude převažovat chuť houby shiitake, vůbec to nevadí. Shiitake je ceněna právě pro svoji silnější ořechovou příchuť, která se přímo zázračně hodí ke špaldovým kroupám. Navíc čerstvá shiitake má nádhernou strukturu a je velmi vzdálená silné chuti sušených exemplářů. Pokud ale nemáte čerstvé shitaké, klidně pár sušených kousků namočte a pak i s nálevem přidejte do polévky. Polévka bude tmavší, ale to nevadí, naopak, pečená dýně a zelené lístky petržele vám jen doplní barevnou škálu pokrmu.
Hlíva ústřičná zase podpoří polévku svojí velmi jemnou chutí a dodá polévce strukturu, jako by v polévce bylo maso.
Špaldové kroupy dodají rostlinné proteiny
Tymián pak už jen dodá zemitou chuť a upečená dýně je příjemné sladší zjemnění. Plocholistá petržel už je jen zdravou tečkou za už tak plnou miskou toho nejlepšího, co nám suroviny mohou nabídnout. Ideální pokrm pro vegetariány, přesto plný proteinů díky špaldovým kroupám. Špalda dodá také plnou oříškovou chuť, vlákninu, a tak špaldu používejte nejen do rizota a salátů, ale i do polévek. Tak si pochutnejte!
Polévka z exotických hub se špaldovými kroupami
Ingredience:
150 g čerstvých hub shiitake
150 g směsi čerstvých exotických hub – hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus), hlívy královské (Pleurotus eryngii), líhovce moučného (shimeji)
1,5 litru zeleninového vývaru
100 g špaldových krup
1/2 máslové dýně nejlépe typu coquina
3 lžíce olivového oleje
20 g másla
1 mrkev
2 řapíkaté celery
1/2 pastiňáku
1/2 pórku
1 banánová šalotka
4 stroužky česneku
1 lžíce hladké mouky
mořská sůl
čerstvě namletý pepř
3 větvičky tymiánu
hladkolistá petržel
Postup:
Nejdříve si rozehřejeme troubu na 180 °C. Oloupeme dýni, rozpůlíme a vyjmeme jádřince. Nakrájíme dýni na kostky, plech vyložíme papírem na pečení a vymažeme olejem, dýni na něj rozprostřeme, posypeme vločkovou solí a čerstvě namletým pepřem, zakapeme olivovým olejem a dáme do vyhřáté trouby péct asi na 40 minut, dokud dýně nezměkne, nesmí se však spálit. Jakmile je hotová, přendáme ji do misky a uchováme v teple.
V sítku propláchneme špaldové kroupy, okapeme a dáme je do kastrolu, zalijeme dostatečným množstvím studené vody a uvedeme do varu. Vaříme je pozvolna asi 20 – 25 minut, dokud nebudou měkké.
Mezitím si očistíme zeleninu a nakrájíme ji na kostky, cibuli oloupeme a nakrájíme na jemno a česnek nakrájíme na plátky.
V hrnci si rozehřejeme olivový olej, přidáme cibuli, česnek a všechnu zeleninu a krátce osmahneme, aby zkaramelizovala. Přidáme lžíci mouky a jen chvilku opražíme.
Mezitím na pánvi rozpustíme olej a přidáme máslo a nahrubo nakrájené všechny houby. Přidáme větvičky tymiánu a osmahneme jen krátce, asi 6-8 minut. Zalijeme trochou horké vody a přidáme k zelenině. Vše zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme, opepříme a necháme vařit asi 10 minut.
Jakmile jsou kroupy měkké, slijeme je do sítka, okapeme a přidáme k polévce. Polévku ochutnáme a případně osolíme, opepříme a vyjmeme větvičky tymiánu. Na konci vaření přidáme zapečenou dýni podle chuti a servírujeme. Zbylou dýni použijte třeba do salátu. Hojně zasypeme plocholistou petrželí, lístky tymiánu a podáváme s pečivem.