Voňavá, křupavá rozmarýnová pizza. Doma v troubě i na zahradě na grilu.

with Žádné komentáře

Příprava domácí pizzy může být spojena s mnohými obavami. Jednak se týkají kvality těsta, jestli nám správně vykyne a pochybnosti jsou spojené i s vlastním pečením. O nadhazování těsta nad hlavou, aby dostal požadovaný tvar ani nemluvě, to vyžaduje jistý tréning, než se předvedete před svými hosty. Jinak při pečení pizza potřebuje značně vysokou teplotu a navíc v té správně vyhřáté a provoněné peci a na tvrdém dřevě, jehož výběr bývá někdy tajemstvím těch nejlepších pizzerií. Mnozí si myslí, pravděpodobně zcela oprávněně, že doma není možné dosáhnout kvality pizzy, jako když si jí dáte v pravé italské restauraci.  To sice může být pravda, avšak doma právě upečená pizza z trouby, to je opravdu úplně jiná liga než, když vám jí doručí poslíček z  z pizzeriového řetězce.

Pizzu lze péct i jinak než v originální peci…

Přiznávám se, u mě to bylo podobné, ale pouze do doby, kdy jsem ochutnala pizzu na pobřežní silnici poblíž slavné pláže Varradero na Kubě. S postupným a velmi pomalým rozvojem drobného podnikání, jestli se tento pouliční prodej dá takto nazvat, si Kubánci vymysleli svoji pizzu, milují ji  a jak sami říkají: “Pizza is the slice of life”. V zemi, kde prodejny potravin zejí prázdnotou a nabídka je velmi omezená, se zdá pouliční prodej pizzy malým zázrakem.

Pravé trouby na pizzu samozřejmě vůbec nemají a nejspíš nejsou ani v restauracích v Havaně, takže si Kubánci vypomohli nepotřebným plechovým barelem. Jednoduše ho postavili na dřevěné nohy, vyřízli otvor pro vkládání dřeva a pizzy a trouba je na světě. Přesto to byla chuťově jedna z nejlepších pizzových pochoutek, které jsem kdy jedla. Samozřejmě bez nějaké opulentní náplně, jen rajčatový základ a sýr a nějaká ta bylinka. Jednoduché, přesto lahodné!

Doma v troubě nebo na venkovním grilu

Se vzpomínkou na tento zážitek pak ani na okamžik nezapochybujete, že pizza se dá upéct i v domácích podmínkách. Překonejte strach o vaši troubu a klidně ji zahřejte na nejvyšší teplotu, co můžete. Pokud se přesto obáváte, klidně pečte pizzu pomalu na 200° C. Ale pokud máte právě rozpálený gril s dřevěným uhlím, neváhejte ani chvilku, pizzu nedávejte do trouby na plech, ale rovnou na rošt grilu. Vůně je neopakovatelná a pizza získá to správné aroma jako z nejlepší pece. Stačí jen pár minut ( asi tak 2 ) a je hotová, jde přece jen o upečený korpus. Nakonec správná italská pizza se v peci také neohřeje déle než zmíněných několik minut.

Těsto na pizzu zvládnete hravě a ještě přitom relaxujte

Na korpus použijte kvalitní mouku na těstoviny, tedy jemnou, bílou hladkou mouku s označením 00. Vhodné je i instantní sušené droždí. Pokud těsto necháte v teplém prostředí, za hodinu je připravené v plné kráse vykynuté k použití. Těsto však volá po důkladném prohnětení, takže je důležitý buď silný mixér s hnětačem, anebo pokud se potřebujete odreagovat či právě máte vztek na něco či někoho, představujte si cokoliv a přitom hbitě a silně těsto hněťte o pracovní plochu. Užijete si pěkných 10 minut relaxu se sametově hladkým, přesto tuhým těstem v rukách.

Rozmarýna je vhodná k provonění pizzy

Rozmarýna jako středomořská aromatická bylinka je ideálně vhodná jak k ochucení těsta na pizzu, tak i k ozdobení a ovonění náplně. Je totiž pevnější než jiné bylinky, což je v tomto případě výhodou, protože žár jí neublíží, naopak krásně rozvine její chuť. Do těsta ji nasekejte na velmi jemno.

Náplně dle libosti, pro vegetariány i milovníky masa

Jakmile máte korpus, náplně jsou již jen otázkou vaší chuťové fantazie. Ke zmíněné rozmarýně se hodí jemný tavicí sýr, jako je například italský Taleggio, který je známý v Itálii již od 11. století, podobný i jemnou lehce narůžovělou kůrkou našemu zrajícímu měkkému sýru, jako je třeba Romadúr. Využijete i vařené brambory, když vám nějaké zbyly třeba od oběda. Hlavní surovinou je zde česnek, který je dobré předem zkramelizovat upečením v alobalovém balíčku s olivovým olejem a tím mu dát jemnější, méně štiplavou chuť. Pak už jen stačí doplnit zjemněnou červenou cibuli v olivovém oleji a závěrečné osvěžení v podobě čerstvé rokety. Ideální vegetariánská kombinace.

Pro milovníky pikantnějších chutí zkuste zmíněný česnek a cibuli doplnit italským pikantním salátem a červenou paprikou a cuketou. Podávejte se zrajícím modrým sýrem dolcelatte.

Domácí rozmarýnová pizza do trouby i na gril

Potřebujeme:

Na těsto:

500 g hladké mouky 00
7 g sušeného droždí
2 lžíce lehčího olivového oleje
mořská sůl
300 ml vlažné vody
1 lžička cukru
hladká mouka na vyválení

Na náplně:

3 lžíce extra panenského olivového olejte
3 velké paličky česneku
asi 8 větších větviček čerstvého rozmarýnu
250 g nových brambor
2 červené cibule
2 lžíce ochuceného olivového oleje, nejlépe česnekového
200 g měkkého tavicího sýra
malý sáček rokety
červené a oranžové papriky
1 menší cuketa
asi 100 g italského pikantního salámu
modrý sýr dolce late
trochu nastrouhaného parmazánu a lístky čerstvé bazalky na ozdobu
čerstvě namletý pepř

Postup:

Nejdříve si připravíme těsto. Do mixéru nebo na vál dáme mouku a sůl a v 300 ml vlažné vody rozmícháme cukr a droždí, smícháme  a uhněteme v těsto. V mixéru hněteme alespoň 5 minut, v ruce 10 minut, dokud těsto nebude vláčné. Lehce vymažeme misku olejem, dáme do ní těsto, zakryjeme fólií a přikryjeme utěrkou a necháme v teple kynout alespoň hodinu, než těsto zdvojnásobí svoji velikost.

Mezitím si předehřejeme troubu na 200 °C a připravíme česnek. Celé paličky česneku rozkrojíme horizontálně napůl, na plech si připravíme alobal, česnek umístíme doprostřed a pokapeme olivovým olejem. Přidáme snítku rozmarýnu a alobal zabalíme do balíčku a dáme péct do trouby na 40 minut nebo dokud česnek nebude měkký a zkaramelizovaný.

Dáme také vařit brambory ve slupce asi 35 minut, dokud nebudou měkké. Po uvaření slijeme vodu, necháme chvilku vychladnout a nakrájíme na plátky. Měkký sýr nakrájíme na plátky a dáme stranou.

Připravíme si náplně. Nakrájíme na jemné plátky červenou cibuli, zalijeme ji olivovým olejem a necháme macerovat. Papriky nakrájíme na plátky a spolu s plátky cukety je rychle pár minut osmažíme na pánvi na trošce oleje.

Rozpálíme si troubu na 200 °C.

Těsto po vykynutí přendáme na hojně pomoučněnou pracovní plochu, nasekáme na jemno zbývající čerstvý rozmarýn a zapracujeme ho do těsta. Těsto rozdělíme na dva stejné díly, každý z nich vymáčkáme a vyválíme do požadovaného tvaru ( předhazování nad hlavou místo vyválení  je dovoleno) a přendáme na plech anebo do kulaté formy, kterou jsme silně pomoučnili. Na oba základy poklademe kousky česneku, které jsme vyndali z upečených paliček.

Poté na jeden korpus dáme plátky brambor, celý sýr a proužky cibule, na druhý dáme směs opečených paprik a cukety, italský pikantní salám, dolcelatte sýr a cibuli. Obě pizzy posypeme rozmarýnem a podle chuti opepříme a dáme do trouby zapéct na 15 minut. Po vyjmutí podáváme s čerstvou roketou, popřípadě zasypané nastrouhaným parmazánem, nakrájíme a podáváme.

Pokud máme rozehřátý gril, pizzu přendáme z pomoučněných plechů nebo formy přímo na mřížku grilu. Pečeme pouze 2 minuty, aby se opekl korpus. Gril na dřevěné uhlí dodá pizze úžasně voňavou chuť.