Rubínově zářivá polévka z červené řepy

with Žádné komentáře

Pokud se rozhodujete, že si budete pěstovat zeleninu, jak jinak než v bio kvalitě, červená řepa je perfektní volba. Dnes existují i odrůdy s krásně oranžovou barvou anebo barvou barevných bonbónů (uvnitř s kruhy jako lízátka), a tak to nejtypičtější, co nás na na červené řepě upoutá, totiž její tmavě karmínová barva, dostává na frak. Červená řepa se stále šlechtí, aby si našla cestu na vaše talíře a získala více příznivců, což se jí v posledních letech velmi daří.

rubinova_01

Řepa jen naložená?

Zapomeňte na předsudky, kdy se červená řepa zásadně jedla jen naložená na sladkokyselo, často nakrájená na nudné kostičky (oprávněně se ptáte, kdo tohle vymyslel?) a podávala se jako příloha téměř ke všemu. Ovšem naložené kuličky mladé řepy, nejčastěji z Polska, byly za socialismu téměř lahůdkou, kterou sehnal jen málokdo.

Naštěstí dnes je všechno jinak a řepa patří mezi velmi ceněnou zeleninu, jejíž úpravy a kombinace neznají mezí. A není to jen krásnou červenou barvou a zemitou chutí, je to i tím, že se stále hledají zdravé a dietní suroviny, těšící se oblibě.

Řepa pro lepší náladu a nejen pro sportovce

O zdravotních benefitech řepy dnes už pochybuje málokdo. Řepa je velmi hodnotnou zeleninou, která ideálně ochrání organismus. Skvěle totiž posílí imunitu, výrazně snižuje tlak a obsahuje velké množství betainu, který chrání proti kornatění tepen a proti ateroskléroze. Nezanedbatelný je i fakt, že vyvolává optimističtější náladu. Odborníci doporučují konzumovat červenou řepu nejméně 1 x týdně jako prevenci proti rakovině.

rubinova_02

Vědci navíc prokázali, že řepa zvyšuje sportovní výkon, a to nejen kvůli vysokému podílu nitrátů, ale i díky tomu, že pomáhá zvýšit množství kyslíku, které tělo potřebuje během tréninku. Své o tom vědí i členové národního anglického ragbyového týmu, kterým je podávána za studena lisovaná šťáva z červené řepy k povzbuzení jejich sportovních aktivit a kterou milují. Dalo by se říct, že je to taková řepná bonanza. Podání šťávy před tréninkem je údajně bezpečnější a zdravější než se nadopovat kofeinem.

Nekonečně mnoho variací

Řepu, pokud má být ta nejlepší, vybíráme nekompromisně: nejlépe bio, trochu větší než golfové míčky (záruka, že řepa bude sladká a jemná ), se safírově zelenými lístky, protože i ty se dají použít. Menší kuličky řepy jsou roztomilé a vaří se třeba jen 15 minut, což se někdy hodí, když máte naspěch s přípravou jídla. Nejsem právě příznivcem již hotových uvařených kousků řepy v octě zatavených v igelitových obalech, není nad to si řepu připravit doma, uvařit nebo upéct. Červená řepa láká k všemožným variacím přípravy, a tak jen uvařením nebo naložením na kyselo výčet postupů nekončí. Zcela netradičně lze řepu jen tak syrovou nastrouhat do salátu nebo z ní a čokolády připravit zmrzlinu.

Při pečení ještě více vynikne její zemitá chuť, která se snoubí s přírodně sladkou, a tak nejlepší volbou je řepu zapéct, nejlépe současně více odrůd, na sladkokyselo s medem, balzamikovým octem, tymiánem a rozmarýnem a podávat ji k masům, a to i ke studeným, vařenému hovězímu anebo také k dušené rybě. Takto zapečená řepa jako příloha se hodí  ke kachně  a tím vznikne nečekaně lahodná kombinace.

rubinova_03

Sytě červená polévka a není to boršč!

Na polévce z červené řepy mimo výborné chuti oceníte i její zářivě červenou barvu. Pokud ji ještě dozdobíte bílým sýrem, třeba řeckým feta, který se sem chuťově velmi hodí, a přidáte například pažitku, máte o efektní stolování postaráno.

Polévka z řepy má asi tolik variací, kolik existuje druhů zeleniny. Můžete ji připravi s mrkví, dýní, rajčaty, pastiňákem, jeruzalémským artyčokem, bramborami i řapíkatým celerem. Postupů a návodů jak na její přípravu je také mnoho, některé nejdříve doporučují řepu zapéci nebo ji vaří a teprve poté loupou, některé vaří řepu již nastrouhanou. Při přípravě však existuje nebezpečí, že někde něco obarvíte, naštěstí vždy jen na chvilku. Připravit si výbornou polévku z červené řepy rozhodně stojí za to, je delikátní!

Vyzkoušejte ji s římským kmínem a orientálně pikantní chutí jogurtu, kterým polévku ozdobíte.

Polévka z červené řepy s pikantním jogurtem

Ingredience:

Na polévku:

50 g másla
1 polévková lžíce olivového oleje
1 velká cibule oloupaná a nakrájená na kostičky
1 větší stroužek česneku oloupaný a nakrájený na kostičky
1 lžička mletého římského kmínu
750 g čerstvé řepy, oloupané, nakrájené na větší kusy
3/4 litru kuřecího vývaru, může být i zeleninový
sůl, pepř, hladká petržel nebo nať koriandru na ozdobu

Na jogurt:

1 lžička římského kmínu
1 lžička semínek koriandru
1 lžička kmínu
1/2 lžičky sladké mleté papriky
1/4 lžičky cayenského pepře
4 lžíce bílého jogurt
1 polévková lžíce olivového oleje

Postup:

Ve větším hrnci rozehřejeme máslo a olivový olej. Jakmile se tuk zpění, přidáme nakrájenou cibuli, česnek, římský kmín a lehce osmažíme asi 5 minut, dokud cibule a česnek nezměknou, nesmí však zhnědnout. Přidáme oloupanou a na kostky nakrájenou červenou řepu, opečeme a zalijeme vývarem. Přikryjeme a dusíme asi 20 – 25 minut. Mezitím na suchou pánev dáme římský kmín, koriandr a kmín a na mírném ohni na sucho opražíme, až koření začne vonět. Přendáme do mlýnku na koření nebo hmoždíře či jiné pevné misky a roztlučeme na prášek. Jednu lžičku koření přidáme do připraveného jogurtu a zbytek si uschováme pro jiné použití (třeba na pečené jehněčí maso nebo k ochucení pomazánek a dipů), přidáme olivový olej a zamícháme.

rubinova_05

Uvařenou řepu s vývarem přendáme do mixéru anebo ručním mixérem v hrnci opatrně rozmixujeme. Ochutíme solí a pepřem, podle hustoty případně rozředíme vývarem a podáváme teplou s pikantním jogurtem, ozdobené petrželkou nebo koriandrem. Barevná kombinace rudě červené, bílé a zelené vás okouzlí, stejně jako kořeněná orientální chuť.

Dobrou chuť!