Zimní měsíce jsou pro milovníky jídla pravým požehnáním. V žádném ročním období nevyzní chuť jídla tak věrně jako právě v období zimy a nevlídného počasí. Více než kdykoliv jindy si uvědomíme, jak nás jídlo zahřeje, uspokojí, uvolní a zasytí. Všichni jsme moc jedli a pili a po období hojnosti a přejídání se každý snaží shodit nabraná kila a alespoň trochu uvolnit sevření kalhot kolem pasu. Ve všech médiích se objevují nové diety a probírají se zaručeně fungující odtučňovací programy. Časopisy ukazují fotky hollywoodských celebrit v teplákách, připravených na běh či jinou aktivitu, držících v ruce nějaký zdravý nápoj, povětšinou jedovatě zelených barev, nejlépe s přídavkem čerstvých mořských řas. Nevím, jak vám, ale mně právě v tomto období doporučené lehké saláty jaksi nechutnají a studené ovocné či zeleninové drinky, jakkoli jsou zdravé, se k právě probíhajícímu zimnímu času moc nehodí.
Zcela neočekávaně to v Británii potvrdily průzkumy trhu ze začátku nového roku, které dokládají, že Britové opouštějí svá předsevzetí zhubnout velmi krátce po Novém roce. V době, kdy se předpokládalo, že zákazníci budou volit spíše dietní jídla, tak jako tomu bylo v lednu v předchozích letech, se zvýšil prodej indického kari a pizzy o více než 25 %. Vysoká vlna obliby tzv. “comfort food„ (konejšivého jídla) překvapila marketingové odborníky supermarketů Sainsbury, Marks & Spencer a Tesco. Řetězec luxusních supermarketů Waitrose šokoval nárůst prodeje jeho smetanového rýžového pudinku o 228 % (!) a perníkového třeného dezertu o 152 %. Zřejmě novoroční předsevzetí Britů není doprovázeno tak silnou vůlí a potřebou změny stravovacích návyků. Anebo za to prostě mohou chutě. V lednovém období, kdy má každý v živé paměti krůty, husy, kachny nebo vepřovou pečeni (tedy pokud nejste vegetariáni) a je přeslazen cukrovím a pralinkami, je dobré zvolit nějaký chuťový protijed. A tím je právě kari! Exotické, kořeněné, ale lehké jídlo, které tak zahřeje, že si budete říkat: Relaxuji a nemám výčitky, vždyť je to jen jídlo, a navíc zdravé.
Přináším perfektní recept na srílanské kuřecí kari. Několikrát vyzkoušený návod jsem získala a také společně připravovala se svou nejlepší seychelskou kamarádkou Ramyou a věřte, že je nejen výborný, ale i rychlý. Je báječný tím, že maso se smíchá s kořením a kari pastou a takto naložené vydrží v lednici třeba i týden a tím získá ještě intenzivnější chuť. Moji angličtí přátelé v Praze s úsměvem tvrdí, že je to nejlepší kari mimo Anglii a že hrozí, že při velkém nedostatku indických restaurací v Čechách bude celá anglická komunita ke mně chodit pro „take away“. Vyzkoušejte!
Kuřecí kari podle Ramyi
Ingredience pro 6 až 8 osob:
750 gramů kuřecích prsou bez kůže
1 opravdu velká žlutá cibule
4 velké stroužky česneku pokrájené na plátky
čerstvý zázvor (asi 3cm) pokrájený na malé kostičky nebo sušený zázvorový prášek asi 2 lžičky
šťáva z jednoho citronu
šťáva z jedné limetky
2 lžičky Garam Masala koření (jedná se o směs indického koření, k sehnání v Marks & Spencer nebo Tesco), pokud neseženete, můžete si směs připravit sami z mletého koriandru, římského kmínu, skořice, bobkového listu, černého pepře, kardamomu a muškátového květu
4-6 bobulí kardamomu
4 ks hřebíčku, popřípadě může být i mletý (1 lžička)
mořská sůl dle chuti
4 polévkové lžíce kari pasty (nejlepší je tuhá žlutá kari pasta, může být i thajská, k dostání běžně v supermarketu, najisto opět Tesco a Marks & Spencer), pokud chcete sytější barvu kari, zvolte Bhuna kari pastu
5 lžic olivového nebo jiného rostlinného oleje
1 konzerva kokosového mléka
4 lžíce smetany na vaření nebo tučnější ke šlehání
Postup:
Kuřecí prsa nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Smícháme s najemno nakrájenou cibulí a česnekem, čerstvým nebo sušeným zázvorem, kořením garam masala, které je lehce ostrou směsí často používanou v indické kuchyni. Kardamom roztlučeme a přidáme i se slupkou, hřebíček můžeme použít mletý i celý. Osolíme a opepříme dle chuti. Vmícháme kari pastu a vymačkanou šťávu z citronu a limetky a směs důkladně promícháme, aby všechno koření a kari pasta obalila maso. Přikryjeme potravinovou fólií a necháme v ledničce na chvíli odležet, aby koření ovonělo maso. V ledničce tato směs vydrží poměrně dlouho a postupně se může zpracovat pouze část směsi. Tento rozpis je pro více porcí a je lépe ho připravovat v jedné velké hluboké pánvi nebo na dvou menších.
Rozpálíme olej na hlubší pánvi a osmažíme masovou směs tak, aby maso bylo dobře propečené. Nepodléváme vodou ani nezakrýváme pokličkou. Maso pustí trochu šťávy a obalí se pečenou marinádou. Zde je důležitý okamžik celé přípravy, maso se nesmí moc smažit, jinak ztratí svoji křehkost. Ve správném okamžiku, když je maso propečené, přidáme ½ konzervy kokosového mléka, které předtím zamícháme. Nakonec podlijeme 4 polévkovými lžícemi smetany.
Pokud se v poslední fázi přípravy bude zdát, že je omáčky málo, přidejte více kokosového mléka a smetany. Ihned podáváme s basmati rýží. A neproplachujte ji, tím byste ji zbavili všech hodnotných látek.
Na závěr doporučuji následovat Britské impérium. Mají největší ekonomický růst, největší nárůst výroby a prodeje aut, neskutečný pokles nezaměstnanosti a s nadváhou bojují ve společnosti vynikajících indických jídel…